Morska solata

Lingua  

član od: 28.10.2003

sporočila: 153

tema odprta - 30. sep 2005 15:17 | ogledi: 7.189 | odgovori: 25

Pozdravljeni,

še kar zbiram jedi za tisto mojo zakusko - spomnila sem se, da nekateri radi jedo morske stvari. Ali mi lahko kdo svetuje pri pripravi ZELO dobre solate iz morskih zadežev. Mislim, da bi to "pasalo" zraven.

Hvala in LP

Marjeta

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

30. sep 2005 18:59

evi preizkušenega recepta, v dveh inačicah, pa izberi (ali pa narediobe, razlika je samo v končni dodelavi). Zavri vodo, v kateri so stresla malo čebule v prahu,sol, poper in strt česen ter nekaj kapljic olivneg aolja in malo vina. Ko zavre, dodaj zamrznjene morske sadeže. Ko ponovno zavre, zmanjšaj ogenj in kuhaj še največ pet minut. Sadeže odcedi in dokler so še topli zmešaj z malo olivnega oja (ali pa belega, če olivnega ne marate). Ko se sadeži ohladijo, dodaj strt česen, sesekjan zelen peteršij, malo vina, olivnega olja in kisa, soli in popra ter z limoninim sokom - vse po okusu. Dobro premešaj. Ker so morski sadeži precej dragi, lahko h kilogramu mešanih dodaš še narezane surime (rečejo jim tudi ribje palčke - take oranžne paličice so to). Solato postrežeš v skodelicah, obloženih z zeleno solato, okrasiš pa z rezino limone, vejico peteršilja, lupino školjke, z nečim takim pač. Drugo inačico solate prirpaviš tako, da namesto z omenjenimi začimbami vse skupaj preliješ z omako tisoč otokov (dobiš že prirpavljeno, od Kunerja - je zelo dobra, velikokrat preizkušena). Lahko pa zmešaš sol in poper ter sladko smetano (tekočo), malo majoneze in kečapa, ter solato preliješ s tem. Jaz sem si prihranila pokrove jakobovih pokrovač in obe vrsti solate serviram v njih. Lahko pa prirpaviš klasično solato iz sipe ali hobotnice. Skuhano in na kocke narezano hobotnico še toplo zmešaš s prav tako toplim kuhanim krompirjem v majhnih kockah, in takoj vmešaš strt česen, ssekljan zemel peteršilj,malo vina, olivnega olja in kisa, sol in poper. Vse sestavine dobro premešaj in pusti stati vsaj kakšno uro, da se sestavine lepo prepojijo. Za več receptov za morske solate pa poglej na www.gastronaut.hr - tam imaš receptov za takšne reči, kolikor hočeš. Upam, da ti bonaisano kaj koristilo. Pa še en predlog, moj izum. Skuhaj široke zelene rezance in jih na servirni pladenj naloži v kupčkih. Iz morskih sadežev naredi omako,tako s paradižnikom, da bo rdeča (saj veš, klasika: na čebuli prepraži še česen, dodaj morske sadeže, ko voda izpari, dodaj pelate ali kečap, začimbe in obvezno sesekljan zelen peteršilj, pa seveda malo belega vina). Omaka naj bo gosta. Vsak kupček rezancev prelij z malo make, dekoriraj pladenj in na mizo z njim. To se lahko je tudi hladno, vsaj mi tako praktitciramo. Zdaj sem se spomnila, da bi ta recept lahko spravila še v bazo. Pozdrav, Mamamia mamamia

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

1. okt 2005 10:56

Mammamia! Ma kaj naj rečem... mamma mia!!! Ideje in voljo in žilico pa imate! Že na par forumih gledam te vaše odgovore. Ma to je fantastično. Bi se kar povabila k vam na kako pojedino. Kar tako naprej. Staša Frank

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

1. okt 2005 18:19

Ni problema, se hitro kaj zmenimo. Sem že razmišljala, da bi se forumovke s štajerskega konca kaj dobile, potem pa morda kasneje povabile še forumovke od drugod, pa bi se tako še spoznali in organizirali kakšno druženje. Bomo povprašale Jerneja, kaj pravi na to možnost? Pozdravček, Mamamia mamamia

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

2. okt 2005 9:32

Mi z prekmurskega konca bi se kar štajerskemu pridružili ,saj nas tako dostikrat kar za štajerce kličejo ,ali pa na kar nas pozabijo ............,pa vi štajerci ste itak veseli ljudje . lp Marta

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

2. okt 2005 10:02

Ja zato pa se s Prekmurci in Primorci tako zelo razumemo...Čakam na odzive drugh regij glede tega, hehe, Mamamia (ki danes ne kuha, jupiiii mamamia

lisicka  

član od: 22.12.2004

sporočila: 650

5. okt 2005 11:42

Uuuuu.... to bi bilo pa imenitno Na Gorenjskem je že ena kandidatka..... zvitorepka

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

5. okt 2005 14:08

Primorka je tudi za. Si že kar mislim, kako bi bilo full scensko, opsa pardon ušlo mi je. LP Anamarija lovrič anamarija

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

5. okt 2005 14:37

še ena primorka za! Evo anamarija, vas poberem? Staša Frank

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

5. okt 2005 14:53

Staša, vsekakor, brez moje malenkosti ne gre....hahaha... Anamarija Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 05. okt 2005 15:43:16

Lingua  

član od: 28.10.2003

sporočila: 153

5. okt 2005 14:54

Ja, pa Savinjska je tudi ZA! LP M

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti